Projekt ZIELONE PŁUCA POLSKI – TCHNIENIE HISTORII POWIEW TERAŹNIEJSZOŚCI

Projekt ZIELONE PŁUCA POLSKI – TCHNIENIE HISTORII POWIEW TERAŹNIEJSZOŚCI to nowatorskie spojrzenie na ponad tysiącletnią historię, dziedzictwo, tożsamość narodową wpisaną w serca mieszkańców północno-wschodniej części katolickiej Polski, której doświadczeniem pragną się podzielić z uczestnikami ŚDM 2016. Projekt, zbudowany z trzech elementów realizowanych w wymiarze lokalnym, zakłada przełamanie stareotypów w postrzeganiu naszego kraju przez cudzoziemców (doświadczenie wyniesione z wizyty studyjnej), podniesienie stopnia komunikatywności naszych mieszkańców, jako gospodarzy ŚDM w Diecezji (zajęcia przewodnickie), a także utrwalenie doświadczeń w postaci wizualizacji medialnej (strona internetowa, aplikacja mobilna i ilustrowany podręczny notes uczestnika).

Apostołów Miłosierdzia

Apostołów Miłosierdzia

Trasa trzeciego w Diecezji Ełckiej Szlaku Papieskiego upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r. Na przełomie lipca i sierpnia – wraz z grupą 26 młodych naukowców krakowskiego Środowiska późniejszy papież płynął od Sorkwit. Warto wspomnieć, że dla młodych naukowców – Danuty i Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Danuty i Stanisława Rybickich – była to podróż poślubna. Szlak otwarto 21 sierpnia 2015 roku z inicjatywy ordynariusza diecezji ełckiej ks. bpa Jerzego Mazura SVD .

Tajemnice Zawierzenia

Tajemnice Zawierzenia

Trasę Szlaku Papieskiego wyznacza spływ kajakowy, który ks. Karol Wojtyła rozpoczął wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego w dniu 19 lipca 1954 roku. W spływie tym wzięło udział 9 osób, które wraz z Wujkiem (jak nazywano wówczas Karola Wojtyłę) do augustowskiej mety dopłynęło szczęśliwie w dniu 31 lipca 1954.

Tajemnice Światła

Tajemnice Światła

Trasa liczy około 170 km i prowadzi przez malownicze miasta i wioski, Puszczę
Augustowską, rezerwaty przyrody oraz Wigierski Park Narodowy.
Pielgrzymowanie Szlakiem Papieskim Tajemnice Światła jest szczególną okazją do
poznawania Boga, historii i przyrody naszej pięknej ziemi mazurskiej, augustowskiej,
sejneńskiej i suwalskiej.

Aplikacja mobilna oraz okazjonalny przewodnik po szlakach papieskich

Specjalnie dla Was z okazji obchodów Światowych Dni Młodzieży w Naszej Diecezji przygotowaliśmy Aplikację mobilną, która pomoże Wam poznać nasz region jak i przeżyć niesamowite przygody pielgrzymowania na naszych Szlakach Papieskich. Ponadto specjalnie na tą okazję przygotowaliśmy dla Was okolicznościowy przewodnik, który możecie zamówić poniżej.

  • Turystyka pozwala przeznaczyć część wolnego czasu na kontemplowanie dobroci i piękna Boga w Jego stworzeniu, a umożliwiając kontakt z innymi pomaga pogłębiać dialog i wzajemne poznawanie.

    św. Jan Paweł II