WIZYTA STUDYJNA ZA NAMI!

To były niesamowite chwile. Wyruszyliśmy kolumną autokarów z Ełku trasą Szlaku Papieskiego Tajemnice Światła w eskorcie policji, która towarzyszyła nam na wszystkich etapach troszcząc się o nasze bezpieczeństwo od rana do wieczora, odprowadzając nas bezpiecznie do miejsc zakwaterowania .

EŁK ŚWIĘTO MŁODYCH 11

W ramach projektu ZIELONE PŁUCA POLSKI – TCHNIENIE HISTORII, POWIEW TERAŹNIEJSZOŚCI odwiedziliśmy ważne dla Szlaku punkty. Startowaliśmy spod katedry ełckiej i Placu Jana Pawła II. O tym, że są to ciekawe miejsca informowała nas w telefonach aplikacja mobilna PROJEKT ZIELONE PŁUCA POLSKI. W drodze do Rajgrodu usłyszeliśmy opowieść o historycznej granicy i słupie granicznym z 1545 r. W Sanktuarium w Rajgrodzie poznaliśmy historię miejsca, obrazu i pobytów papieża Karola Wojtyły nad Jeziorem Rajgrodzkim.

Przez historyczne i urokliwe miasto Zygmunta Augusta – Augustów – dotarliśmy do Studzienicznej, gdzie oczekiwała nas już reszta naszej grupy, która dotarła do nas statkiem od Augustowa oraz p. Roman Rogoziński, który po ścieżkach Puszczy Augustowskiej i Centrum Edukacji Leśnej doprowadził nas do sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, gdzie po chwili modlitwy i odpoczynku oraz słodkim poczęstunku wyruszyliśmy w dalszą drogę.

Tak w deszczu – mijając Mikaszówkę – zatrzymaliśmy się w miejscu Obławy Augustowskiej upamiętnionej na wzgórzu w Gibach, gdzie odbyliśmy wielką lekcję historii Polski, budując mosty ponad cierpieniem, żalem i bólem narodów, które razem wędrują.

W Sejnach zostaliśmy serdecznie przyjęci w pięknej bazylice, poznając historię miasta, synagogi, wielokulturowość i wielonarodowość tego szczególnego punktu na Szlaku Papieskim.

EŁK ŚWIĘTO MŁODYCH 16

Tak dotarliśmy do Muzeum Wigier i klasztoru pokamedulskiego w Wigrach. Tam czekał na nas statek zabierający nas w rejs papieski, przewodnicy oprowadzające po obiektach i przypominający historię tej ziemi, wspaniałe sękacze i kartacze, które mogliśmy robić osobiści w ramach warsztatów kulinarnych, gliniane naczynia wykonywane przez nas na warsztatach garncarskich oraz broń w ramach warsztatów militarnych. Spotkanie w ogrodach klasztornych i wspaniały poczęstunek uświetniały regionalne tańce i pieśni, spektakl w wykonaniu gości z Syberii oraz wspólne integracyjne tańce od poloneza do belgijki. Część gości wraz z wolontariuszami – z Włoch i Litwy – wybrała rekreacyjna formę spływu kajakowego po trasie Kajakowego Szlaku Papieskiego Tajemncie Zawierzenia. Szczególną furorę zrobili goście z dalekiej Angoli. Świetnie sprawdziła się i tu aplikacja mobilna oraz podręczny ilustrowany notes uczestnika, które prowadziły uczestników do wszystkich ważnych miejsc opowiadając szczegółowo ich historię. Wieczorem – rozbawieni i rozśpiewani – wróciliśmy na kwaterunek. Zwieńczeniem pobytu było wspólne świętowanie w Ełku na Placu Jana Pawła II, które zgromadziło kilka tysięcy osób z Polski i z zagranicy. Piękny spektakl, chwile wspólnej modlitwy, tańce narodowe, spotkania, rozmowy sprawiły, że ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci naszej i naszych gości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.