Informacje o szlaku

Trasa trzeciego w Diecezji Ełckiej Szlaku Papieskiego upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r. Na przełomie lipca i sierpnia – wraz z grupą 26 młodych naukowców krakowskiego Środowiska późniejszy papież płynął od Sorkwit. Warto wspomnieć, że dla młodych naukowców – Danuty i Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Danuty i Stanisława Rybickich – była to podróż poślubna. Szlak otwarto 21 sierpnia 2015 roku z inicjatywy ordynariusza diecezji ełckiej ks. bpa Jerzego Mazura SVD . Inauguracji i pobłogosławienia, dokonał ks. kard. Gerhard Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Dzięki staraniom ks. Waldemara Sawickiego, proboszcza w Ukcie i jego parafian wydarzenie to zostało upamiętnione w postaci obelisku nad brzegiem rzeki Krutyni. Myślą przewodnią całej trasy jest Miłosierdzie Boże i jego ziemscy orędownicy. Szlak wiodący łagodną rzeką Krutynią, prowadzący przez urokliwe strugi i piękne jeziora jest jednym najpopularniejszych tras kajakowych na Mazurach. Jest to również jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce.

 

Trasa szlaku została podzielona na 5 etapów:
– Poświęcony kontemplacji Bożego Miłosierdzia
– Przypomina postać i przesłanie św. S. Faustyny Kowalskej
– Przypomina postać bł. ks. Michała Sopoćko, spowiednika św. S. Faustyny i duchowego przewodnika.
– Przypomina postać św. Jana Pawła II
– Stwarza okazję do refleksji nad własnym życiem i uczynionym w nim miejscu dla Bożego Miłosierdzia.

Etapy szlaku

Etap – I
Etap pierwszy jest okazją do pochylenia się nad darem Bożego Miłosierdzia, które jest nam niezbędnie potrzebne i za którym – de facto – wszyscy tęsknimy.
Etap – II
Podczas kajakowej wędrówki na drugim etapie naszym duchowym przewodnikiem stać się może św. S. Faustyna Kowalska, zwana Apostołką Bożego Miłosierdzia. Jej pełne pokory, trudu i zmagań zanurzone w bezmiarze Miłosierdzia życie, może stać się dla nas zwierciadłem, w którym odkryjemy nasze prawdziwe oblicze mierzenia się z codziennością.
Etap – III
Dar kierownictwa duchowego i sakramentalna posługa pojednania to myśl przewodnia trzeciego etapu, któremu patronuje bł. Ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. S. Faustyny. W rozpędzonym i pogrążonym w chaosie świecie potrzeba wnikliwych kapłanów, którzy przywrócą nadzieję – rozlewając w sercach wątpiących i słabych – łaskę miłosierdzia.
Etap – IV
Niewątpliwie orędownikiem Bożego Miłosierdzia jest św. Jan Paweł II. Osobę i postawę tego Apostoła możemy odkrywać i zgłębiać na czwartym etapie naszego Szlaku. Jego Zawierzenie Świata Bożemu Miłosierdziu możemy uczynić treścią naszej refleksji i modlitwy podziwiając w kajaku urokliwe zakątki Diecezji Ełckiej.
Etap – V
Ostatni – piąty etap – to okazja do refleksji nad własnym życiem i uczynionym w nim miejscu dla Bożego Miłosierdzia. Czy rzeczywiście jestem człowiekiem, który hojnie zanurza się w tej łasce? Czy jest we mnie gotowość, by stać się Apostołem Miłosierdzia?