Informacje o szlaku

Wypożyczenie kajaków.
Wigry i przyległe miejscowości, to miejsca gdzie istnieje baza turystyczna, a mieszkańcy trudnią się obsługą przyjezdnych. W ostatnich latach powstało wiele wypożyczalni sprzętu, organizowane są spływy. Z wypożyczeniem kajaka nie powinno więc być problemów. W organizacji wypoczynku służy pomocą Fundacja Wigry.pro działająca w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Przydatny adres
Fundacja Wigry.pro
Wigry 11
Suwałki 16-402
e-mail: recepcja@wigry.pro
Tel. 87 566-24-99

 

Trasę Szlaku Papieskiego wyznacza spływ kajakowy, który ks. Karol Wojtyła rozpoczął wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego w dniu 19 lipca 1954 roku. W spływie tym wzięło udział 9 osób, które wraz z Wujkiem (jak nazywano wówczas Karola Wojtyłę) do augustowskiej mety dopłynęło szczęśliwie w dniu 31 lipca 1954.

Trasa Szlaku Karola Wojtyły w 1954 r.
19.07 Suwałki – Dąbrówka – J. Czarnohuciańskie
20.07 Kamionka – J. Pierty – J. Wigry
21.07 J. Wigry – J. Białe
22.07 J. Białe – J. Wigry – J. Muliczne
23.07 J. Muliczne – J. Wigry – Czarna Hańcza (Buda Ruska)
24.07 Buda Ruska – Czarna Hańcza – Frącki
25.07 Frącki – Czarna Hańcza – Łozki
26.07 Łozki – Czarna Hańcza – Rygol – Kanał Augustowski – Mikaszówka
27.07 Mikaszówka – Kanał Augustowski – Płaska
28.07 Płaska – Kanał Augustowski – J. Serwy
29.07 J. Serwy – Kanał Augustowski – Studzieniczna
30.07 Studzieniczna – J. Białe – J. Necko
31.07 J. Necko – Augustów Port

Licząca ponad 140 kilometrów trasa szlaku kajakowego jest jedną najpiękniejszych w Polsce. Karol Wojtyła rozpoczął swój spływ od Suwałk, jednak trasa obecnie wytyczonego Szlaku Papieskiego zaczyna się w Wigrach. Wiedzie z jeziora Wigry, poprzez niezwykle malowniczą i zmienną rzekę – Czarną Hańczę, Kanał Augustowski aż do Augustowa-Studzienicznej. Po drodze mijamy miejsca o zróżnicowanym krajobrazie, wioski i osady, płyniemy przez puszczę, pokonujemy ręcznie zamykane śluzy, meandrujemy wśród łąk i pagórków. Zachwycające polskie krajobrazy oczarują każdego, kto lubi aktywny wypoczynek w wyjątkowej scenerii.

Pielgrzymowanie Kajakowym Szlakiem
Papieskim Tajemnice Zawierzenia jest szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie wielkiego przesłania, jakie św. Jan Paweł II pozostawił nam w swoich wielkich Aktach – Tajemnicach Zawierzenia. Podróżując kajakiem pamiętajmy też o zachowaniu ostrożności i zasad bezpieczeństwa, byśmy wypoczęci, silni fizycznie i duchowo mogli w dobrej formie powrócić do domów.

Etapy szlaku

I ETAP WIGRY – WYSOKI MOST

Szlak Kajakowy Tajemnice Zawierzenia rozpoczyna się u podnóża pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Na pierwszym odcinku mamy okazję podziwiać nieregularną linię brzegową jednego z najpiękniejszych polskich jezior – Wigier. Obszar, przez który przepływamy leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego i objęty jest ochroną. Pływać możemy tutaj kajakami lub łodziami i żaglówkami bez silników. Dzięki temu, w ciszy i harmonii z przyrodą możemy rozważać Akt osobistego Zawierzenia Jana Pawła II Matce Bożej – znany nam z łacińskich słów Totus Tuus. Opuszczając jezioro wpływamy na rzekę Czarna Hańcza. Będziemy ją przemierzać przez wiele następnych kilometrów zadziwiając się jej urodą i zmiennością. Na pierwszym etapie rzeka snuje się leniwie wśród rozlewisk i podmokłych łąk. Nurt jest spokojny, a spadek niewielki. Do Wysokiego Mostu powinniśmy dotrzeć niezbyt zmęczeni.

Przydatny adres
Stanica wodna PTTK w Wysokim Moście Położona w lesie nad Czarną Hańczą na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oferuje miejsca noclegowe w domkach kempingowych oraz na polu namiotowym. Obiekt czynny od 1 czerwca do 30 września
16-504 Wysoki Most
tel. +48 87 634 38 50
kom. +48 601 386 032
II ETAP WYSOKI MOST – FRĄCKI
Za Wysokim Mostem rzeka nieco przyspiesza i zmienia swój charakter. Nurt jest nieco silniejszy, brzegi stają się wysokie i piaszczyste. Mijamy powalone drzewa i żeremie bobrowe. Przepływamy pod kładkami i mostkami, natrafiamy na wyspy czcinowe oraz zanurzone w rzece głazy. Wkraczamy na teren dziewiczej Puszczy Augustowskiej. Etap ten poświęcony jest rozważaniu Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi dokonanego przez Jana Pawła II w dniu 25 marca 1984 roku w Rzymie.

Stanica Wodna Frącki
Położona jest na lewym, piaszczystym brzegu Czarnej Hańczy. Możemy przenocować tu w domkach kempingowych oraz na polu namiotowym. To dobre miejsce dla kajakarzy, ale także świetny punkt wypadowy dla wędrówek pieszych i rowerowych. Jest miejsce na ognisko, boisko do gry, sauna, grill. Na terenie obiektu zlokalizowany jest bar.
Stanica Wodna Frącki
16-500 Frącki
Tel: +48 884 99 33 33
E-mail: stanica@stanicafracki.pl
III ETAP FRĄCKI – JAŁOWY RÓG

Na tym etapie Czarna Hańcza pokazuje nam swoje bardziej dzikie oblicze. Powalone konary drzew, otoczenie lasów stanowią niepowtarzalną scenerię tego etapu. Rzeka jest też wymagająca dla kajakarzy, którzy muszą wykazać się tu umiejętnościami w manewrowaniu i dobrą kondycją. Płyniemy przez kręte odcinki i zakola. Na brzegach widzimy wspaniałe rosochate dęby i olbrzymie świerki. Odcinek kończy się w Jałowym Rogu nieopodal Mikaszówki, gdzie znajduje się zabytkowa plebania i kościół (czytaj na str. 34). Przemierzając te przepiękne okolice pochylamy się nad tajemnicą kolejnego zawierzenia papieskiego – tym razem nad papieskim Aktem Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Kościoła i ludzkości w Roku Jubileuszowym 2000 (z dnia 08.10.2000 r.)

Stanica wodna Jałowy Róg Dysponuje miejscami w domkach turystycznych oraz na polu namiotowym. Obiekt czynny od 1 maja do 30 września
Jałowy Róg 2
16-326 Płaska
tel. +48 78 599 14 37
kom. +48 501 496 500
IV ETAP JAŁOWY RÓG – SUCHA RZECZKA

Z Czarnej Hańczy wpływamy na Kanał Augustowski. Niewątpliwą atrakcją tego etapu są obsługiwane ręcznie śluzy, przez które będziemy się przeprawiać. Podczas tej części spływu rozważamy papieski Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu w Łagiewnikach (17 sierpnia 2002 r.). Etap kończy się w Suchej Rzeczce nad jeziorem Serwy – jednym z najczystszych jezior w Polsce. Można tu zatrzymać się na nocleg w bazie ZHP lub w innym miejscu.

Baza ZHP Sucha Rzeczka
tel. 504 216 757 lub 503 089 970
e-mail: kalinosu@op.pl
V ETAP SUCHA RZECZKA – STUDZIENICZNA

Sucha Rzeczka to początek ostatniego etapu kajakowej podróży. Płyniemy do Studzienicznej, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej (więcej na str. 26) oraz do Augustowa. Aby bez pośpiechu dotrzeć do tych miejsc warto wyruszyć już rankiem. Po drodze możemy podziwiać urodę Jeziora Studzieniczne i Jeziora Białego Augustowskiego. Na tym etapie rozważamy Akt Osobistego Zawierzenia Miłosiernemu Jezusowi i Jego Matce.

Kanał Augustowski
Powstał w pierwszej połowie XIX wieku jako szlak wodny do przewozu zboża do Gdańska, z pominięciem pruskich komór celnych. Ma długość 101 kilometrów. Obecnie przebiega przez Polskę i Białoruś. Na trasie kanału znajduje się 18 śluz, z których 14 znajduje się na terenie Polski, a 4 na terenie Białorusi. Rozporządzeniem Prezydenta RP z 25 kwietnia 2007 roku Kanał Augustowski został uznany za pomnik historii. Kanał Augustowski włączony został w Europejski Szlak Tematyczny Transport i Komunikacja, będący częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.